Dzień II

Szczepan "Pepe" Ligęza postanowił przeżyć swoje 26 urodziny w sposób wyjątkowy, zwiedzając w ciągu roku 26 państw na świecie. Przemierzył blisko 120 000 km, 6 kontynentów i 26 krajów, z których część została uwieczniona na filmiku "The Epic Apple Journey Around the World". (https://www.youtube.com/watch?v=LFz1yojZrtc)
 
Na Festiwalu opowie o swoich przygodach: tych sfilmowanych ale również tych których nie udało się lub nie można było zamieścić na 3-minutowym filmiku, w tym o podróży do ogarniętej wojną wschodniej Ukrainy czy do Izraela/Palestyny podczas operacji "Ochronny Brzeg".

Jak się dostać na dno leja krasowego o głębokości 100 metrów? Jakie są najgroźniejsze stworzenia żyjące w selvie i co jedzą drapieżne harpie? Jak się znajduje nieznane nauce gatunki mikroskopijnych mięczaków? Jak za pomocą kamery termowizyjnej znaleźć wyjce? Kasia Biernacka opowie o wspartej przez National Geographic wyprawie do rezerwatu w południowym Belize.
 
Kasia Biernacka opowie o wyprawie amerykańskich naukowców do rezerwatu w południowym Belize. Zabrali liny i sprzęt jaskiniowy, laserowe dalmierze, sitka i lupy do zbierania ślimaków, a także drony, kamery termowizyjne i aparaty do zdjęć w podczerwieni. Szukali największych drapieżnych ptaków, mikroskopijnych mięczaków i głębokich studni krasowych, a co udało im się znaleźć?

Celem wyprawy było przejście Islandii ze wschodu na zachód, między skrajnymi punktami geograficznymi: przylądkiem Gerpir, najdalszym na wschodzie i Bjargtangar, leżącym na zachodzie. Po drodze czekało go kilka tygodni marszu przez islandzki interior - głębokie wnętrze wyspy, surowe i pozbawione szlaków. Marsz tam oznaczał wulkaniczne pustkowia, przedpola lodowców, pokonywanie rwących, lodowcowych rzek oraz zmaganie z pogodą. Nawigację utrudniały niespodziewane wylewy rzek oraz pola lawy. Tego trudnego szlaku Łukasz podjął się samotnie, wybierając najdłuższy możliwy kierunek marszu przez wyspę. Posługując się mapami i kompasem, starając się poznać Islandię od jej dzikiej i mało odwiedzanej strony, przewędrował ponad 900 kilometrów ścieżkami i bezdrożami przez środek kraju, by ostatecznie ukończyć wędrówkę we Fiordach Zachodnich Islandii.

MECENAT


Partner


DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE


Nasze działania oparte dzięki dotacjom z samorządów:
Powiat Wschowski, Gmina Wschowa, Gmina Sława,
Gmina Miejska Kościan, Miasto Leszno.

DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE


           

 Ściśle współpracujemy z instytucjami kultury:

Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie,

Kościański Ośrodek Kultury, Wolsztyński Dom Kultury,

Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie.

WSPIERAJĄ NAS


 

PATRONAT MEDIALNY